UEFA rendit 20 klubet më të mira në Champions League që nga viti 1993

UEFA rendit 20 klubet më të mira në Champions League që nga viti 1993

UEFA rendit 20 klubet më të mira në Champions League që nga viti 1993

Finalja e Champions League  është çeshtje angleze sivjet, ku Liverpool-Tottenham do të ndeshen për trofeun e Champions League. Pritet një finale e jashtëzakonshme midis dy klubeve angleze, duke u bazuar edhe në paraqitjet e tyre të fundit.

Por UEFA së fundmi ka bërë një klasifikim të skuadrave që kanë fituar numrin më të madh të pikëve në historinë e kompeticionit (që nga viti 1993, me ndryshimin e emrit nga Kupa e Kampionëve në UEFA Champions League).

Ajo që bie në sy në renditje dominojnë dy gjigantët, Real Madridi dhe Barcelona pasi prej vitit 2013 ky trofe shkonte vetëm në Spanjë. Vendi më i ulët i takon Bajernit të Mynihut, ndërsa Manchester United pozicionohet e katërta. Vetëm vendi i pestë për Juventusin, skuadrën italiane me pikët më të larta, ndërsa Milani është në vendin e 9-të.

Klasifikimi i UEFA-s:

1-Real Madrid 361 pikë

2-Barcelona 351 pikë

3-Bayern Munich 317 pikë

4-Manchester United 292 pikë

5-Juventus 235 pikë

6-Arsenal 207 pikë

7-Porto 206 pikë

8-Chelsea 199 pikë

9-Milan 197 pikë

10-Lyon 142 pikë

11-Liverpool 140 pikë

12-Inter 132 pikë

13-Bor. Dortmund 130 pikë

14-PSG 124 pikë

15-Ajax 122 pikë

16-Valencia 118 pikë

17-Atlético Madrid 108 pikë

18-Roma 97 pikë

19-Olympiacos 97 pikë

20-Benfica 94 pikë

 

/Kristiana Laska/

 

2500011

RECOMMENDED FOR YOU

Loading...

Tags: , ,

COMMENTS