Këto janë arsyet mjekësore pse zgjoheni çdo natë në të njëjtin orar

Këto janë arsyet mjekësore pse zgjoheni çdo natë në të njëjtin orar

Këto janë arsyet mjekësore pse zgjoheni çdo natë në të njëjtin orar

Sipas mjekësisë tradicionale kineze, çrregullimet kronike të gjumit zakonisht shkaktohen nga një çekuilibër Yin-Yang që rezulton nga prishja e rrjedhës së energjisë në trupin tuaj.

Pra, nëse zgjoheni në një kohë të caktuar gjatë natës, mund të ketë disa bllokime nga të cilat energjia nuk mund të kalojë. Më poshtë do të shihni se cilat probleme mund të keni në varësi të kohës që zgjoheni.

21: 00-23: 00 – Tiroide

Në fazat e hershme të gjumit, sistemi ynë endokrin është i ekuilibruar dhe enët e gjakut bëhen më aktive. Kjo do të thotë që çdo problem shëndetësor në lidhje me sistemin imunitar, tiroide, ose metabolizmin mund të ju mbajë zgjuar.

23: 00-01: 00 – Gurë në tëmth

Gurët e tëmthit janë depozita guri që formohen në fshikëzën e tëmthit, një organ i vogël në formë dardhe i vendosur nën mëlçi. Fshikëza e tëmthit është përgjegjëse për ruajtjen biliar-e, një fluid i gjelbër në të kaftë që është përdorur në procesin e tretjes së yndyrave.

Zgjimi gjatë kësaj kohe mund të nënkuptojë që me siguri keni gurë në biliare ose se keni nevojë të zvogëloni marrjen e yndyrës, veçanërisht të yndyres së ngopur. Fshikëza biliare shoqërohet gjithashtu me zhgënjimin emocional, vetëvlerësimin e dobët të vetes, hidhërimin dhe pakënaqësinë.

01: 00-03: 00 – Mëlçia

Gjatë kësaj kohe trupi pastrohet, duke hequr mbeturinat nga gjaku dhe indet e tjera, kështu që zgjimi i këtyre orëve mund të nënkuptojë që mëlçia juaj mund të ketë shumë toksina. Provoni të pini më shumë ujë dhe zvogëloni alkoolin dhe kafeinën.

Zgjimi gjatë kësaj kohe gjithashtu mund të nënkuptojë që ju jeni plot emocione negative si zemërimi, zhgënjimi, faji dhe zemërimi që duhet të zgjidhen nëse doni ta ktheni gjumin tuaj në normalitet.

03: 00-05: 00 – Mushkëritë

Mushkëritë tuaja janë organet e para që fillojnë të mbushen, mbledhin oksigjenin dhee  lëvizin atë në të gjitha sistemet e tjera. Nëse vazhdoni të zgjoheni gjatë periudhës nga 3:00 e mëngjesit deri në orën 5:00 të mëngjesit dhe keni simptoma të tilla si kollitja, teshtitja ose kongjestioni i hundës, që mund të nënkuptojë se jeni mbingopur ose jeni duke ndjekur një dietë të keqe.

05: 00-07: 00 – Zorra e trashë

Gjatë kësaj kohe rrjedhja e energjisë përqendrohet në zorrën e trashë, e cila pastron mbeturinat nga trupi. Nëse ka një çekuilibër mund të keni kapsllëk, shtim në peshë apo edhe plakje të parakohshme. Për të rregulluar ciklin e gjumit, duhet të zgjasni muskujt, të pini shumë ujë dhe të përdorni banjën pasi të zgjoheni.

 

/Kristiana Laska/

RECOMMENDED FOR YOU

Loading...

Tags: , ,

COMMENTS