Ja 10 fakte interesante rreth akullores

Ja 10 fakte interesante rreth akullores

Ja 10 fakte interesante rreth akullores

Akullorja është një nga kënaqësitë më të mëdha në jetë dhe zgjidhja e duhur për këto ditë të nxehta verë. Por përtej shijes së dhe kënaqësisë që të ofron ngrënia e një akulloreje, janë disa fakte interesante rreth këtij ‘ushqimi të ftohtë’, që mbase nuk i keni ditur.

Ja 10 fakte rreth akullores nga seriousfacts.com:

  1. Për herë të parë, akullorja është shpikur në Kinë.
  2. Receta e akullores për herë të parë u shfaq gjatë shek. XVIII në Angli.
  3. Charles I – Mbreti i Anglisë, e pagoi 500 funte kuzhinierin e tij, që ta mbante të fshehtë recetën e tij të akullores.
  4. Presidenti Ronald Reagan e caktoi korrikun si muaji kombëtar i akullores, më 9 korrik 1984.
  5. Sebastian Joe shpiku një akullore me shije të hudhrës.
  6. Akulloret më të shitura janë ato me shijet vanilë dhe çokollatë.
  7. Kalifornia prodhon më së shumti akullore në Amerikë.
  8. Temperatura e përkryer për një akullore është mes 6 dhe 10 gradë Fahrenheit.
  9. Jacob Fussell krijoi fabrikën e parë tregtare të akullores në Baltimore në 1851.
  10. Havai ka një frut të njohur si “kokërr e akullores” që në fakt është.

 

RECOMMENDED FOR YOU

Loading...

Tags: ,

COMMENTS